Inspiracje

Zaproś Skandynawię do swojego domu

Od wielu już lat styl skandynawski cieszy się w Polsce dużym i wciąż niesłabnącym powodzeniem. W końcu jest funkcjonalny, wygodny i estetyczny. Sprawia, że mieszkanie wydaje się bardziej przestronne i przytulne. Dzięki wielu dodatkom panuje w nim domowa i hygge atmosfera.

Garść faktów…

Styl skandynawski narodził się w Szwecji. Jego prekursorem był malarz i projektant wnętrz, Carl Larsson. Na swoich kolorowych akwarelach przedstawiał codzienne życie Szwedów. Zwykli ludzie, wykonujący proste czynności w jasnych, czystych i uporządkowanych pomieszczeniach. Z powodu ciemnych i długich zimowych wieczorów, które pogrążały wnętrza szwedzkich domów w ciemnościach, zaczęto je coraz częściej upodabniać do obrazów Larssona – rozjaśniać je, by dzień zatrzymać jak najdłużej.

Blomsterfönstret_av_Carl_Larsson_1894
“Okno kwiatów” autorstwa Carla Larssona – 1894

Dom w stylu skandynawskim

Każde pomieszczenie – sypialnię, kuchnię z jadalnią, pokój dzienny, przedpokój, korytarz czy łazienkę – można urządzić w stylu skandynawskim. Co będzie łączyć te pomieszczenia? Przede wszystkim biel, jasność, świeżość i czystość.

Głównymi barwami, na jakich trzeba się skupić przy urządzania wnętrza w tym stylu, to: biel, szarość, ecru, brąz i błękit.

filizankizespodkiem.jpg
Klasyczny zestaw filiżanek – dostępny w ofercie naszego sklepu

Ściany najlepiej pomalować na biało lub jasnoszaro. Muszą być matowe i gładkie. Ciekawym rozwiązaniem jest bielona cegła.

Podłoga powinna być z naturalnych brązowych desek, pomalowanych bezbarwnym, matowym lakierem bądź olejem lub z drewna bielonego.

Konieczna jest rezygnacja z firan i zasłon w celu wpuszczenia do pomieszczenia jak najwięcej światła dziennego. Zamiast nich, użyć można rolet. Jeśli jednak nie możesz rozstać się z materiałem, poszukaj lekkich, lnianych, wełnianych lub bawełnianych tkanin – słowem, jak najbardziej naturalnych, bo styl skandynawski jest stylem ekologicznym. Jednak nie tylko z tego powodu najchętniej polecane są tego rodzaju materiały – one nie zatrzymują naturalnego światła.

Bardzo ważne są również dodatki. Dobór każdego z nich musi być przemyślany.

wazon
Wazon idealny do skandynawskiego wnętrza – zobacz u nas!

Najlepiej wybierać dodatki wykonane z drewna, ceramiki, szkła, tkaniny lub wikliny. Pamiętać jednak trzeba, by nie przesadzić, ich ilość musi być ograniczona do minimum.

Na jasnej kanapie muszą znaleźć się ozdobne poduszki z ciepłym pledem. Te dodatki stworzą domowy klimat i pozwolą Ci lepiej poczuć hygge.

Na ścianach wisieć powinny obrazy. Mogę to być kolorowe ramki ułożone w ciekawy sposób lub poukładane luźno na meblach. Obok nich figurki lub duży kolorowy i designerski wazon, który wprowadzi kontrast i ożywi wnętrze. Obok ramek możemy zawiesić lustro w białej dekoracyjnej ramie. Dzięki temu wprowadzimy elegancki dodatek oraz powiększymy nieco przestrzeń.

Nie możemy zapomnieć o roślinach. Białe donice i osłonki, z których wyrasta burza zielonych liści niekropienia, bujna biała hortensja lub skrzydłokwiat. Sukulenty w ceramicznych osłonkach pośród białych kamyczków prezentować się będą zjawiskowo.

osłonkaa
Białe osłonki dostępne w naszej ofercie

Dodatki możemy zmieniać co jakiś czas. Białe ściany świetnie wyglądać będą z wszelkiego rodzaju dodatkami. To pozwala nam nieco zabawić się stylem i stworzyć wyjątkowe, niepowtarzalne, eklektyczne wnętrze.


 

Źródła:

http://deccoria.pl/warto-zobaczyc/stylowo-im-mniej-tym-wiecej-czyli-wnetrza-w-stylu-skandynawskim,29,474.html, 24.11.2017

http://muratordom.pl/wnetrza/projekty-i-aranzacje/mieszkanie-w-stylu-skandynawskim-jak-urzadzic-zdjecia-wnetrz,74_11889.html, 24.11.2017

https://archirama.muratorplus.pl/architektura/styl-skandynawski-najpopularniejszy-styl-w-aranzacji-wnetrz,67_1902.html#, 24.11.2017

 

ADM


www.chomik.pl

 

Advertisements

2 thoughts on “Zaproś Skandynawię do swojego domu”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s