Inspiracje, Warto mieć

Pojedynek plecionek – rattan kontra technorattan

FAT1099-1Meble rattanowe i technorattanowe to obecnie najmodniejsze wyposażenie tarasów, ogrodów i balkonów w Polsce. Dostępne są w sprzedaży najróżniejsze kolory, sploty oraz fasony. Nie mamy żadnych trudności w znalezieniu zestawu odpowiedniego do naszych potrzeb. Problem jednak pojawia się, kiedy mamy dwa materiały do wyboru – rattan i technorattan. Czym się różnią? Który jest mocniejszy? Który jest tańszy? Który jest bardziej prestiżowy?

RATTAN

Meble z rattanu znane były już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Średniowiecze rozlubowało się w plecionkach wierzbowych, zaś dopiero Anglia w XIX wieku powróciła do korzystania z mebli wykonanych z drzewa rattanowego.

basket-2246734_1920.jpg

Rattan to materiał naturalny, pozyskiwany z winorośli palmowej (Ratangu), rosnącej w Indiach i Cejlonie. Powszechnie uważany jest za najbardziej trwały materiał meblarski z racji giętkości, twardości, jeśli zostanie odpowiednio wysuszony, oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Meble z rattanu są odporne na wysokie temperatury oraz wilgoć. Są lekkie i eleganckie. Ich pielęgnacja nie stanowi problemu, wystarczy bowiem przecierać je według uznania wilgotną ściereczką. Dostępne są również w sprzedaży specjalne preparaty do czyszczenia rattanu.

chair-2554411_1920.jpg

Meble z rattanu świetnie pasować będą do każdej aranżacji wnętrza – nowoczesnej, klasycznej, naturalnej czy awangardowej. Rattan to materiał ekologiczny oraz szybko odnawialny.

flower-2394538_1920.jpgJakie są wady mebli z rattanu? Wystawione na promieniowanie słoneczne mogą wyblaknąć, dlatego warto wyposażyć się w pokrowiec. Na okres zimowy warto schować je do domu, ponieważ pod wpływem mrozu pojedyncze pasma mogą pękać lub się odkształcać. Nie musimy się jednak martwić, że z początkiem sezonu wiosennego zastaniemy meble zniekształcone – wysuszony rattan jest twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli rattan jest malowany, pod wpływem minusowych temperatur farba również może odpryskiwać, kolor zaś stracić intensywność. Kolejną wadą mebli z naturalnego rattanu jest wysoka cena – rattan to materiał naturalny importowany, w koszt mebli doliczany jest więc koszt transportu materiałów.

NEO2293

TECHNORATTAN

Odpowiedzią na naturalny, drogi i mało odporny na warunki atmosferyczne rattan, jest technorattan. To wysokiej jakości tworzywo sztuczne – polietylen, które można poddać recyklingowi. Meble ogrodowe wykonane z technorattanu są równie lekkie, estetyczne i łatwe w utrzymaniu czystości co meble z naturalnego rattanu. Dodatkowo, podobnie jak rattan, technorattan jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, na skrajne temperatury (w tym mróz), odporny na wilgoć czy promienie słoneczne. Posiadając meble z technorattanu nie musimy myśleć o pokrowcu lub przechowywaniu ich w domu w okresie zimowym.

Materiał ten nie posiada żadnych substancji toksycznych, przez co korzystać z nich mogą również dzieci i alergicy. Rozwój produkcji technorattanu sprawiły, że dostępne mamy w sprzedaży różne rodzaje splotów: płaskie, okrągłe, przypominające trzcinę, gładkie w dotyku lub szczotkowane (szorstkie).

FAT1112-1Technorattan używany jest nie tylko do produkcji mebli. Możemy znaleźć w sprzedaży wykonane z niego doniczki, skrzynie ogrodowe, kosze, pojedyncze siedziska, fotele bujane, osłony na balustrady, ozdoby do ogrodu, a nawet fronty mebli.

Wiele osób myli technorattan z plastikiem. Meble plastikowe są dużo tańsze, bardzo różnorodne, ale szybciej się zużywają, są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, szybciej blakną. Technorattan to materiał znacznie lepszej jakości, którzy posłuży nam przez wiele sezonów nie tylko w ogrodzie czy na tarasie, ale i w domu.


Źródła:
https://ogrodolandia.pl/
https://www.meblobranie.pl/
sklep.chomik.pl

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s