Inspiracje, Niezłe ziółko, Warto mieć

Na sianie cz. II

Sezon wiosenny trwa w najlepsze. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, przyszedł czas na sianie warzywsadzenie cebulek warzyw i kwiatów. To również odpowiedni czas na rozplanowanie systemu nawadniającego, który znacznie ułatwi nam podlewanie przyszłych upraw.

1519215034.3633

WYSIEW

Podczas siania zwracamy uwagę na wielkość nasion. Zgodnie z powszechną zasadą, im większe nasiona siejemy, tym większe odstępy musimy robić między nimi. Małe nasionka rozsypujemy w inspekcie lub miniszklarni nieco gęściej, po tym przysypujemy je niewielką ilością ziemi i lekko przyklepujemy. Nasiona i cebulki umieszczamy w glebie na głębokości równej trzykrotność średnicy nasiona.

nakolanniki kolaz.jpg

W naszych przydomowych ogródkach sadzić i siać możemy już cebulę dymkę, sałatę, rzodkiewkę, zielony groszek, marchew, pietruszkę, buraczki, koper, kalafiory, bób… Nasiona, które wzejdą teraz, będą silniejsze niż te wysiane później – dzieje się tak, ponieważ w glebie jest jeszcze zapas wilgoci po zimie. W przypadku pietruszki idealnym podłożem do wysiewu jest ciepła gleba; wrażliwa na niskie temperatury pietruszka może w zimnej glebie nie wzejść.

MAK0436 MAK0429

Z jednorocznych roślin kwitnących możemy wysiać astry chińskie, maciejkę lub maczki kalifornijskie. Do donic możemy wsadzić tulipany, pierwiosnki, bratki lub stokrotki, które od jakiegoś już czasu są dostępne w sprzedaży. Jeśli mamy w ogrodzie rośliny wieloletnie, które wymagały dodatkowe ściółkowej ochrony w czasie zimy, teraz jest odpowiedni czas na jej usunięcie. Nie możemy zapomnieć o ziołach. Kwiecień to czas siania melisy, mięty, szczypiorku, oregano czy lubczyku.

agrowloknina.jpg

Zasiane nasiona przykrywamy agrowłókniną, by ochronić je przed spadkami temperatur w nocy i by przyspieszyć ich wzrost. Agrowłókniny warto użyć również do ściółkowania, ponieważ jest łatwa w użyciu i cięciu, utrudnia rozwój chwastów, jednak przepuszcza wodę i powietrze. W kwietniu nasze rośliny atakować już mogą mszyce – warto więc zaopatrzyć się w preparaty zwalczające szkodniki oraz w foliowe miniszklarnie.

szklarnie kolaz.jpg

WOZ0009G

TRAWNIK

Nie zapominamy również o trawniku. Całą murawę dokładnie grabimy, by usunąć tzw. filc, czyli resztki suchej trawy. Filc utrudnia oddychanie korzeniom i opóźnia wzrost młodej trawy. Po usunięciu filcu, trawę wałujemy ręcznym walcem w celu likwidacji powstałych zimą nierówności. Walec wypełniamy wodą, by na czas użycia był ciężki. Po skończonej pracy wodę wylewamy i lekkie narzędzie chowamy do szopy. Jeśli na trawie pojawił się mech, całość trawnika posypujemy wapnem, dostępnym w sklepach ogrodniczych.

Nie zapominamy również o zastosowaniu aeratora w celu napowietrzenia starej murawy i poprawienia jej struktury. Jeśli na trawie pojawiły się miejsca, gdzie trawa jest mocno przerzedzona, kupujemy w dobrych centrach ogrodniczych mieszanki traw i uzupełniamy puste areały.

aeratory kolaz

 

PIELĘGNACJA ROŚLIN

Kwiecień to idealny czas na cięcie i formowanie roślin. Niektóre gatunki nie wymagają ingerencji ogrodnika, niektóre jednak należy systematycznie przycinać, by zachowały pożądany kształt. Warto więc zaopatrzyć się w sekatorynożyce. Pamiętać musimy o regularnym usuwaniu suchych i chorych gałęzi oraz przerzedzaniu nawet zdrowych gałęzi w celu umożliwienia rozrostu nowym pędom.

sekatory kolaz new

sadzarkaPrzystępując do prac ogrodniczych, wyposażyć się musimy w narzędzia ogrodnicze, które pomogą nam między innymi odchwaszczać ogródki, co jest szczególnie ważne wiosną, ponieważ korzenie chwastów są młode i dzięki temu łatwiej je usuniemy. Widełki ręczne przydadzą się do wykopywania głęboko korzeniących się chwastów, głównie na obrzeżach zagonów warzywnych. Łopatka pomoże nam w sadzeniu roślin rabatowych i małych bylin. Sadzarka do cebul wybiera ziemię na określoną głębokość. Znacznik jest prostym narzędziem do robienia dziurek w podłożu podczas pikowania siewek. Dzięki używaniu etykiet łatwo orientować się będziemy w naszych sadzonkach i bezbłędnie zapewnimy roślinom odpowiednie warunki do wzrostu.

narzedzia kolaz new.jpg

NAWADNIANIE

W każdym ogrodzie nie może zabraknąć narzędzi do podlewania roślin, jak opryskiwacze czy konewki. Dostępne w różnych modelach i pojemnościach oraz wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Najwygodniejsze w użyciu są konewki z długim dzióbkiem i zdejmowanym sitkiem.

OPRYSKIWACZE KOLAZ.jpg

zraszacz

Przydatny w ogrodzie okaże się również sączek – wykonany z przetworzonego gumowego węża i wyposażony w dziurki, z których sączy się woda. Sączek rozciągnąć można między grządkami lub zakopać w ziemi.

Oprócz opryskiwaczy zaopatrzyć możemy się w specjalne systemy do nawadniania roślin. Są łatwe w montażu oraz pomagają równomiernie i oszczędnie rozprowadzić wodę na całym obszarze. Idealne do tuneli, między grządki lub do donic. Zawierają nie tylko węże, ale i wszelkie niezbędne końcówki. Zamontuj tylko raz, a korzystaj, kiedy tylko chcesz! Pamiętać musimy, że najzdrowszą wodą do podlewania roślin jest deszczówka. Warto więc zaopatrzyć się w plastikową beczkę, do której z rynien wpadać będzie deszczowa woda.

rig kolaz best.jpg


Bibliografia
– Sulzberger R., Rok w ogrodzie, Warszawa 2011, s. 36-41.
– Longley S., Niedzielny ogrodnik, Warszawa 2000.

Zdjęcia
sklep.chomik.pl

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s