Inspiracje

Gdzie nóż, łyżka i widelec? – nakrywamy do stołu

Podczas przygotowań do przyjęcia staramy się, aby wszystko wyglądało perfekcyjnie. Dania wyglądały i smakowały jak najlepiej, a nasz dom zachwycał pod każdym względem. Pragniemy, aby każdy szczegół był dopięty na ostatni guzik. Tym bardziej powinniśmy pamiętać o zasadach savoir-vivre przy stole. Etykieta dotyczy nie tylko odpowiednich manier, podawania i spożywania potraw, ale także nakrycia do stołu.


Nakrycie do stołu zależy od tego czy jest to codzienny posiłek, czy uroczyste przyjęcie. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku najważniejsze jest to aby obrus był czysty i wyprasowany. Podczas codziennego obiadu stół możemy pokryć tkaniną w dowolnym kolorze. Natomiast podczas większych uroczystości wymaga się aby obrus był biały. Nakrycie stołu powinno pokryć jego cały blat i delikatnie wystawać poza.

obrus
Podstawowym elementem nie tylko uroczystego przyjęcia, ale także codziennego obiadu są sztućce. Dostępne w wielu wzorach i kształtach. W Chomiku znajdziesz eleganckie sztućce marki Cook Line. W sprzedaży dostępne są różne wzory takie jak:

Natalia

Ontario

Milano

 

Classic

 

Paris

 

Gdy zdecydujemy się już na jakiś konkretny wzór, powinniśmy wiedzieć jak je prezentować. Ułożenie sztućców ma ogromne znaczenie, dlatego sprawdź jak powinno to wyglądać!

Gdzie łyżka, nóż, widelec?

Nic trudnego! Wystarczy przypomnieć sobie w jaki sposób używamy sztućców. W prawej ręce trzymamy łyżkę, która służy nam do spożycia pierwszego dania. Zgodnie z tym łyżkę kładziemy po prawej stronie talerza. Drugie danie konsumujemy trzymając nóż w prawej ręce a widelec w lewej. Adekwatnie do tego układamy sztućce przy talerzu. Nóż kładziemy po prawej stronie z ostrzem skierowanym w lewo. Należy pamiętać, że łyżkę do zupy układamy po prawej stronie noża.

Gdzie natomiast układamy widelczyk i łyżeczkę? Powinny one znajdować się nad talerzem. Łyżeczka po zewnętrznej stronie, skierowana czubkiem w lewo. Natomiast widelczyk bezpośrednio przy talerzu skierowany w odwrotną stronę.

Ułożenie kieliszków

Gdy znamy już zasady ułożenia sztućców powinniśmy dowiedzieć się gdzie postawić kieliszki. Do białego wina kieliszek stawiamy po prawej stronie nad łyżką i nożem. Tak samo postępujemy w przypadku kieliszka do czerwonego wina, z tym wyjątkiem, że stawiamy go nieco dalej. Najdalej ustawiamy kieliszek na wodę lub szampana.

Gdzie powinny znajdować się niezbędne serwetki?

W tym przypadku nie ma jednej zasady. Możemy ułożyć je na środku stołu w specjalnym serwetniku bądź położyć bezpośrednio na talerzu. Jak najbardziej pożądane jest tutaj finezyjne złożenie serwetek. Istnieje również możliwość włożenia serwetki w specjalną obrączkę, która ułatwia nam przygotowanie ciekawej kompozycji.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s